Ongetwijfeld heeft u een tijd terug dit puike filmpje voorbij zien komen, waarin weer eens goed duidelijk wordt gemaakt hoe ontzagwekkend groot ons heelal is:
Maar eigenlijk, hoe strak ook gemaakt, gaat me dat filmpje wat te rap. Je zou nog kunnen denken van: ‘Mwoh, ’t is inderdaad even een end fietsen, maar het valt nog te overzien.’ Persoonlijk vind ik daarom het volgende filmpje, reeds uit 1977, indrukwekkender, juist omdat het wat meer de tijd neemt, en bovendien de reis ook de andere kant op onderneemt, het atoom in. Het heelal is namelijk ook nog eens ontzagwekkend klein:
Update 9-2-2010: Okee, maar deze verinzichtelijking slaat alles. Schuif aan de balk onderaan en zie voor eens en voor altijd de Schaal der Dingen:
Update 2012: En hier de nòg weer toffere versie 2.
Ah, Powers of Ten! Ik weet nog goed dat er ooit een insert met stills in de Kijk zat. Jarenlang to-taal gefascineerd bewaard!
LikeLike
Precies! Die! Moet ik ook nog ergens hebben liggen…
LikeLike
Ik heb naar aanleiding van die film/animatie in 2009 een leuke expo bezocht in Rotterdam en door die expositie weer een leuk boek gelezen etc etc…
http://5uur.wordpress.com/2009/02/03/aspect-ratio/
http://johnhaskell.home.mindspring.com/ap.html
LikeLike
Mooi… ik weet niet of ik Powers of Ten zelf al eens gezien had, maar zeker wel iets vergelijkbaars, toen ik heel klein was. Dit soort dingen fascineerden me toen ook enorm!
En die Kees Boeke die ze aan het eind bedanken, die was blijkbaar groot in de wereld van de extreme-grootte-en-kleinheidsbeschouwing:
http://nl.wikipedia.org/wiki/Kees_Boeke_(pedagoog)#Cosmic_View
LikeLike